Nenásilná invázia z východu

Autor: Daniel Podhorsky | 15.5.2011 o 7:49 | (upravené 16.5.2011 o 20:46) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  29x

Lacný nekvalitný tovar pred niekoľkými rokmi zaplavil našu krajinu. V rokoch 56 - 89 sa začali na územie európskych krajín utiekať prisťahovalci utekajúci z vojnou zničeného Vietnamu. Po roku 89 prišli aj ich rodiny, čím sa zvýšilo percento imigrantov z tejto oblasti v Európe. Tretia najsilnejšia vlna prišla po roku 2000 kedy sa mnoho východoázijských občanov presúva do Európy za vidinou lepšieho zárobku ako vo svojej vlasti. Sú pracovití, nekonfliktní, nikomu predsa neprekážajú.

 

Lacný nekvalitný tovar pred niekoľkými rokmi zaplavil našu krajinu. V rokoch 56 - 89 sa začali na územie európskych krajín utiekať prisťahovalci utekajúci z vojnou zničeného Vietnamu. Po roku 89 prišli aj ich rodiny, čím sa zvýšilo percento imigrantov z tejto oblasti v Európe. Tretia najsilnejšia vlna prišla po roku 2000 kedy sa mnoho východoázijských občanov presúva do Európy za vidinou lepšieho zárobku ako vo svojej vlasti. Sú pracovití, nekonfliktní, nikomu predsa neprekážajú.

Aké následky to však predstavuje pre Európu a pre Slovensko?

Kto by si nechcel nakúpiť lacnejšie oblečenie, obuv, spotrebné produkty? Väčšina Slovákov radi kúpia lacné aj keď nie veľmi kvalitné výrobky a pri súčasnej hospodárskej situácií, niet sa ani čomu čudovať. Ale akú cenu skutočne platíme za tieto tovary?

Na túto otázku existuje staré príslovie “Nie sme tak bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci“. Tovary z Východnej Ázie niesu lacné len preto, že v krajine ich výroby je vykorisťovaná podpriemerne lacná pracovná sila. Výrobcovia v záujme nízkych nákladov volia pre výrobu najlacnejšie nekvalitné a častokrát zdravotne závadné suroviny, o čom svedčí aj to, že sa tieto produkty vo veľkom počte dostávajú na zoznam zdravotne závadných produktov ktoré pravidelne uverejňuje Slovenská obchodná inšpekcia. Pri testovaní odevných výrobkov Spotrebiteľskou informačnou agentúrou (SIA), 9 z 11 vzoriek tovarov z Ázie bolo nevyhovujúcich, pričom pri niektorých tovaroch bol až 4násobne prekročený obsah karcinogénnych látok Oblečenie a hračky dovozom z Ázie sa vyslovene nedoporučujú pre kontakt s malými deťmi. Okrem zdravotných dôsledkov, dovoz pašovaného a cenovo podhodnoteného tovaru z Východnej Ázie predávaný bez záruky, daňové úniky, neodvedené clo, nelegálne zamestnávanie bez platenia odvodov komplikuje obchod v týchto komoditách a poškodzuje štátne hospodárstvo. Domáci podnikatelia týmto faktorom nemôžu konkurovať, tak sa domáce prevádzky postupne vytrácajú a nahrádzajú ich zahraničné. Nevytrácajú sa len domáci obchodníci, ale celé výrobné odvetvia ako textilný, odevný, obuvnícky, elektrotechnický a ďalšie. Ich tovary po zaplatení všetkých poplatkov, miezd, daní, odvodov za zamestnancov a certifikácií nemajú šancu lacným tovarom konkurovať. Zánikom vlastných výrobných odvetví sa stráca sebestačnosť krajiny a narastá nezamestnanosť. V roku 2010 150 obchodníkov z Rimavskej Soboty podpísalo petíciu proti východoázijským prevádzkam.

Z Vietnamcov natlačených v prenajatých bytoch sa stáva podnikateľská elita. Už nechodia desiati na lekárske ošetrenia na jednu kartičku od poisťovne, ale vozia sa v drahých autách, skupujú nehnuteľnosti, zakladajú nové a nové prevádzky a to všetko na úkor krátkozrakého domáceho obyvateľstva. Za posledných 5 rokov narástol počet prisťahovalcov z východnej Ázie o 140%. Ich typickou črtou je život v uzavretých komunitách bez záujmu o asimiláciu a silnými prvkami patriotizmu. Prinášajú so sebou ázijskú mentalitu a spôsob práce, ktorý vo väčšej či menšej miere aplikujú aj pri zamestnávaní európskych ľudí. Expresívne povedané, spôsob správania kedy si pracovník pred svojím nadriadeným z úcty ľahne na zem je pre našich ľudí viac než cudzí.

Na dôvažok všetkého o zdanlivej nekonfliktnosti a bezproblémovosti východoázijských prisťahovalcov hovorí aj výročná správa o situácií v oblasti drog vypracovaná susednou českou Národnou protidrogovou centrálou a zverejnená policajným prezídiom: „Zatímco v druhé polovine devadesátých let minulého století byly Asiaté pusobící v CR takřka výhradne orientováni na obchod s heroinem, přicemž se pohybovali v nejnižší etáži - dealingu, stali se v současnosti již samotnými organizátory. … zjištené informace pak vypovídají o tom, že Vietnamci soustředili prodej drog do přihraničních oblastí, pričemž využívají tržnic. Nemalé problémy vyvstávají již z nedokonalé evidence těchto osob, která vyplývá z množství nelegálních migrantu, dále také ze složitosti, a pro Evropana nezvyklému složení, exotických jmen. V praxi často poté dochází k tomu, že není jasné, co je jméno, co príjmení a jedna a táž osoba se muže v evidencích nacházet v nekolika ruzných variantách vícekrát, avšak při počítačovém zpracování nejsou tyto vazby patrné. Dále je množství osob přihlášeno k pobytu na falešné, či pozměnené doklady, a jejich pravá totožnost je nezjistitelná.“

Otváranie hraníc cudzincom nieje len priateľským a humánnym činom, ale zároveň ohrozením vnútornej integrity, ekonomiky a bezpečnosti. Každý z nás môže prispieť k ochrane domáceho hospodárstva kúpou tovarov od domácich predajcov a výrobcov. Tento minimálny krok môže znamenať veľa ak si ho uvedomí čo najviac obyvateľov. Pomôžeme tak v konečnom dôsledku len sami sebe. Slovensko je naša zem, náš domov, chráňme ho pred skrytou nenásilnou inváziou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?